Jak budou vypadat dopravní letadla za 30 let? Budou na nebi kralovat nadzvuková letadla nebo obří velkokapacitní letadla pro 1000 cestujících?  A co malá regionální letadla? Bude vrtulový pohon již v propadlišti dějin? Přestavme si v následujícím článku několik designových konceptů letadel budoucnosti. 

SUGAR

Boeing pracuje na projektu SUGAR (Subsonic Ultra Green Aircraft Research). SUGAR Volt má být letoun poháněný částečně tradičním leteckým palivem a částečně elektrickou energií. Jeho baterie mají být nabíjeny na letištích. Při fázích letu, kdy je potřeba vyššího výkonu jako například při vzletu, budou motory poháněny tradičním palivem. Ve fázi vodorovného letu nebo klesání, kdy mohou motory pracovat na snížený výkon budou poháněny elektrickou energií. Je jasné, že s touto koncepcí nebude letoun dosahovat příliš vysokých rychlostí a tomu také odpovídá zvolená koncepce křídla. Letoun má pojmout maximálně 180 cestujících. Druhá varianta SUGAR Freeze má jako palivo využívat tekutý vodík. Toto médium bylo jako palivo do letadel již v minulosti testováno viz článek Dopravní letadla na vodíkový pohon.

D8 „Double Bubble“

Tento letoun má být náhradou populárních Boeingů 737 a Airbusů A320. Jeho spotřeba paliva má být ale až o 70 procent nižší. Z toho  až 49 procent úspory paliva má být dosaženo právě novou koncepcí letounu. Široký placatý  trup částečně zastane i vztlakovou funkci křídla.  Motory mají být umístěny na zádi trupu vedle sebe. Tah motorů bude soustředěn víceméně do jednoho proudu a sníží se tím aerodynamický odpor. Široký trup umožní vnitřní konfiguraci letounu se dvěma uličkami a 8 sedadly v řadě narozdíl od dnešních Boeingů 737, které mají 6 sedadel v řadě.



SELECT

Koncept SELECT (Silent Efficient Low Emissions Commercial Transport) nepřináší z hlediska designu nic nového. V překladu se jedná o „tiché, efektivní letadlo s nízkou produkcí výfukových plynů“. Jeho hlavními přednostmi, v porovnání se současnými letadly, mají být použité materiály na bázi uhlíkových vláken a keramické materiály, které umožní snížit hmotnost letounu na minimum. Kapacita letoun konceptu SELECT má být do 100 cestujících.



BWB (HWB)

Na konceptu BWB (blended wing  body) označovaném někdy také jako HWB (hybrid wing body) pracuje firma Boeing již od konce devadesátých let minulého století. Letoun je koncipován jako tzv. samokřídlo, nemá ani trup ani ocasní plochy.  Jeho nevýhodou v minulosti  bylo, že by z něj cestující měli omezený výhled. Většina z nich by neseděla u okének, ale uvnitř křídla bez možnosti výhledu. To se však již s dnešními technologiemi dá řešit promítáním vnějšího okolí letadla na stěny letouny. Kapacita BWB má být až 1000 cestujících.


GE Aviation turboprop

Americký producent turbovrtulových motorů, GE Aviation, přichází s vlastní koncepcí malého turbovrtulového letounu budoucnosti. Letoun má mít bachratý trup pro 20 cestujících, kteří mají sedět po 4 v řadě.  Předpokládá se použití nově vyvinutých  motorů  a vrtulí, které mají snížit hlučnost letounu až o 70 procent oproti současným letadlům stejné kategorie. Vlastnosti krátkého vzletu a přistání předurčují k provozu na linkách z velmi malých letišť a letišť uprostřed zástavby.


Lockheed Martin Supersonic

Jelikož se stále nedaří vyřešit problém aerodynamického třesku, který při překročení rychlosti zvuku vytvářejí nadzvukové letouny, je budoucnost nadzvukové letecké dopravy nejasná. Několik menších výrobců uvažuje o výrobě malých obchodních nadzvukových letadel, nakolik jsou jejich plány reálné se ukáže v nejbližších letech. Koncept nadzvukového dopravního letadla budoucnosti publikovala americká firma Lockheed Martin. Aby se omezil dosah aerodynamického třesku na zem má její letoun létat ve velkých výškách a  motory mají být umístěny nad křídlem. Spojené ocasní plochy ve tvaru V mají omezit právě hluk, který produkuje letoun při překročení rychlosti zvuku. Tento koncept se však ještě musí prakticky ověřit, zatím funguje pouze v teoretické rovině.



PAK-TA

Ruský koncept PAK-TA má být nákladní letoun s kapacitou 180 tun a doletem 7000 km. Má dosahovat rychlosti až 2000 km/h což se ale jeví jako velmi nepravděpodobné. Reálná se spíše jeví varianta s maximální rychlostí 900 km/h.  Primárně je určen jako vojenský transportní, ale předpokládá se jeho využití i v civilním sektoru pro přepravu nadměrných nákladů. Nahradil by tak Antonovy An-124 Ruslan .