Boeing 707-400, BOAC, 5.3.1966

Boeing společnosti BOAC - British Overseas Airways Corporation odstartoval z tokijkého letiště Haneda a mířil přes Hong Kong do Londýna. Na palubě se nacházela skupina 75 amerických turistů, kteří vyhráli výlet do Japonska a jihovýchodní Asie. Bylo jasné počasí a tak kapitán nabídl turistům, že se přiblíží co nejblíže hoře Fuji, aby si mohli udělat fotografie. Letoun se však v blízkosti hory dostal do nečekaných turbulencí a havaroval. Zahynulo všech 124 osob na palubě.

foto: clipperarctic - BOAC 707-336C, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=28485773

 

Airbus 310-300, Aeroflot (Rusko), 23.3.1994

Airbus 310 letěl na lince SU593 Moskva-Hong Kong. Kapitán měl na palubě své děti, jedenáctiletou dceru a šestnáctiletého syna. Vzal si je do kokpitu, posadil dceru na své sedadlo a nechal ji jakoby řídit letadlo se zapnutým autopilotem. Potom se na sedadlo posadil syn. Ten ale vyvinul na řídící páku větší sílu a tím vypojil autopilota. Zatímco si piloti povídali, letadlo se prudce stočilo doprava. Po chvíli již klesalo pod úhlem 45 stupňů, což bylo více než povolovala konstrukce letadla. Přetížení nedovolilo  kapitánovi vrátit se do svého sedadla. Druhému pilotovi se podařilo vybrat klesání, ale letoun zase při stoupavém letu ztratil rychlost. Na zrychlení již nebyl čas, letoun byl příliš blízko zemi a dopadl ve vývrtce asi 100 kilometrů od Novokuzněcku. Zahynulo všech 75 osob na palubě.

Boeing 737-200, Varig (Brazílie), 9.3.1989

Boeing operoval na lince RG254 Sao Paulo - Belém. Piloti poslouchali v rádiu přenos z kvalifikačního fotbalového utkání Chile - Brazílie a špatně nastavili palubní počítač. Letoun tak letěl jinou trasou a došlo mu palivo. Při nouzovém přistání do džungle zahynulo 13 ze 54 osob na palubě. Po letounu bylo vyhlášeno pátrání, ale záchranářům se ho nedařilo najít. Po třech dnech se vydala skupina tří přeživších pasažérů pěšky pro pomoc. Za dvě hodiny chůze nalezli farmu a podařilo se jim zavolat pomoc. Poté již brazilské letectvo místo havárie lokalizovalo a zachránilo všech 41 lidí.

British Aerospace 111, British Airways, 6.10.1990

Britské letadlo letělo na lince BA5309 Birmingham - Malaga v letové hladině 230 (7000 metrů). Zrovna, když byla pilotům servírována snídaně, se ozvala hlasitá rána. Jedno z oken na levé straně kokpitu se vytrhlo a zmizelo za letadlem. Kapitán ani druhý pilot nebyli při snídani připoutáni a tak podtlak vytáhl kapitána z kokpitu. Zůstal však zaklíněn nohama v řídící páce (kniplu). Druhý pilot začal ihned nouzově klesat a steward servírující snídani držel kapitána, který půlkou těla visel ven z letadla, za nohy. Po patnácti minutách letoun přistál v Southamptonu. Kapitán byl zmrzlý, potlučený, ale živý. Vyšetřováním se zjistilo, že boční okno, které bylo měněno den před letem, bylo připevněno menšími šrouby než předepsanými.


Boeing 747SP, China Airlines, 19.2.1985

Jumbo tchajvanského dopravce mířilo na letu CA006 z Taipei do Los Angeles. Po deseti hodinách letu si posádka všimla, že z motoru číslo 4 šlehají plameny, vypnula ho a pokusila znovu nahodit. To vše se zapnutým autopilotem. Motor se nahodit nepodařilo a rychlost letadla klesala. Letoun se začal stáčet doprava, přičemž autopilot tlačil letadlo doleva. Když poté kapitán vypnul autopilota, letoun se prudce stočil doprava a propadl se o 3000 metrů za 20 sekund. Než se podařilo přivést pilotům Boeing zpět pod kontrolu, provedl výkrut. Byl to pouze druhý zaznamenaný výkrut dopravního letadla v historii. První provedl, ovšem úmyslně, testovací pilot Tex Johnston s prototypem Boeingu 707 (označeným Dash 367-80). Boeing čínských aerolinií nakonec nouzově přistál v San Franciscu. Z 274 osob na palubě byly vážně zraněni 2 lidé.