Dlouholetý ředitel letecké společnosti Emirates Timothy Charles (Tim) Clark vystudoval v roce 1971 ekonomii na Londýnské univerzitě a jeho prvním zaměstnavatelem se stala následující rok letecká společnost British Caledonian. Zde začínal jako pracovník odbavení na letišti Londýn Gatwick. Již brzy ale povýšil do oddělení plánování letů, avšak nastala ropná krize, prudké zvýšení cen leteckého paliva, omezování letů a propouštění. Jednou z obětí snižování stavů u British Caledonian se stal i Tim Clark. V roce 1975 přijal nabídku od společnosti Gulf Air z Bahrajnu, jedné z tradičních leteckých společností na Blízkém východě založené v roce 1950. Od roku 1973 ovládaly Gulf Air emiráty Bahrajn, Dubaj, Abu Dhabi a Katar, které jí zakoupily od britské společnosti BOAC.
Clark během mladých let často z rodinných důvodů cestoval mezi Velkou Británií a Blízkým východem a tudíž se v této oblasti i místních obyvatelích celkem dobře vyznal. U Gulf Air se stal jedním z pracovníků malého oddělení plánování letů a vypracoval se až na vedoucího.
V roce 1985 se Tim Clark odstěhoval do Dubaje, kde začal pracovat jako vedoucí oddělení plánování letů u nově vzniklé letecké společnosti Emirates. Emirát Dubaj totiž již nechtěl pouze vlastnit podíl v Gulf Air, ale chtěl mít vlastní leteckou společnost. Jejím ředitelem byl jmenován další Brit – Maurice Flanagan. Clark si prosadil, aby Emirates začaly co nejdříve provozovat delší mezinárodní linky, nikoliv tratě v rámci Blízkého východu. Emirates proto zakoupily letadla typu Airbus A310, kterými začaly v roce 1987 létat z Dubaje na Clarkovo z dávné doby známé letiště Londýn – Gatwick. Později i do Frankfurtu a na Maledivy. Clarkova vize vývoje Emirates se zjevně zamlouvala i šejku Al-Maktoumovi, jedinému majiteli společnosti, který začal nakupovat nová letadla, aby propojil Dubaj se světem. A jako jedna z prvních aerolinek z Blízkého východu se Emirates zaměřily na cizince, kterým chtěly nabídnout velmi dobré služby za přiměřené ceny.
V roce 1998 se Clark stal výkonným ředitelem společnosti SriLankan Airlines, kam byl dosazen z Emirates. Dopravce z Dubaje totiž ve Srilankan Airlines zakoupil rozhodující podíl. V roce 2003 byl Clark jmenován prezidentem letecké společnosti Emirates. A konečně v roce 2014 byl britskou královnou Alžbětou II. pasován na rytíře za zásluhy při šíření dobrého jména Britského impéria v oblasti letectví. Od té doby může používat titul Sir. Během roku 2019 Clark plánoval odchod do důchodu, kvůli pandemii koronaviru ho ale odložil. Majitelé společnosti ho totiž požádali, aby společnost Emirates vyvedl z krize v letectví způsobené pandemií, což se mu povedlo. Odchod do důchodu tak nyní plánuje do konce roku 2024.
Mnoho informací o osobnostech historie civilního letectví naleznete v knize "365 dní letecké dopravy", kterou můžete zakoupit pod tímto odkazem:
https://www.nregia.cz/lukas-musil--365-dni-letecke-dopravy/
Timothy Charles (Tim) Clark (foto: https://businesstravelerusa.com/)