V následujícím článku si popíšeme 5 nejvýraznějších leteckých nehod v roce 2016, které mohly skončit havárií.


5. Eva Air, Boeing 777, 16.12.2016, Los Angeles

K vážnému incidentu došlo dne 16. prosince 2016 na letišti v Los Angeles.  Boeing 777, tchajvanské společnosti EVA Air odstartoval k letu do Taipei. Stroj odstartoval 19 minut po jedné hodině ranní. Po startu pokračovali piloti podle odletových instrukcí kurzem 090 do výšky 7000 stop, což je zhruba 2100 metrů.  Poté byli kontaktováni řídícím letového provozu, který jim nařídil změnit kurz na 180. Tím by se ovšem dostal do kolizního kurzu s Boeingem 787 Dreamliner patřící Air Canada. Řídící letového proto instruoval stroj Air Canada zrychlit stoupání a letoun Eva Air ho měl stoupání naopak zastavit.  Boeing 777 Eva Air pak přeletěl nad horou Wilson ve výšce pouhých 300 metrů.Foto: Altair78  CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4722123


4. Trans Nusa Airlines, ATR 42,  4.4. 2016, Jakarta

K hrozivě vypadající nehodě došlo dne 4. dubna 2016 ve večerních hodinách na letišti v Jakartě.  Boeing 737-800 právě vzlétal z ranveje 24, když mu cestu zkřížil stroj ATR 42 letecké společnosti Trans Nusa Airlines. Došlo ke kolizi obou letadel, při níž Boeing urazil křídlem stroji ATR 42 vodorovné ocasní plochy a část levého křídla. Při nehodě nebyl naštěstí nikdo zraněn a cestující z Boeingu byli úspěšně evakuováni. Při vyšetřování bylo zjištěno, že mezi sebou špatně komunikovali dispečeři řídící pohyb letadel na zemi. Řidič tahače, který přesouval letoun ATR, se dvěma mechaniky na palubě, dostal povolení k přejezdu ranveje, na které startoval Boeing 737 Batik Air. Naštěstí, díky pohotové reakci řidiče tahače, který po spatření světel startujícího Boeingu stočil letoun ATR 42 doleva nedošlo ke katastrofě.Takto dopadl Boeing 737-800 Batiku Airu (foto: © http://www.channelnewsasia.com)


3. Singapore Airlines, Boeing 777, 27.6.2016, Singapur

Dne 22. června startoval k letu do Milána ze singapurského letiště Changi Boeing 777 domácí letecké společnosti Singapore Airlines. Za zhruba dvě hodiny letu se posádka rozhodla pro návrat do Singapuru. Příčinou byl únik oleje z motoru číslo 1. Letoun pak bezpečně přistál na letišti v Changi. Po výjezdu z ranveje inkriminovaný motor vzplanul a od něj i nádrže paliva v křídlech. Požár byl naštěstí během několika desítek vteřin uhašen připravenými letištními hasiči a cestující byly evakuováni z letounu po přistavených schůdcích. K nehodě došlo kvůli průniku paliva do olejové instalace motoru. Výrobce motoru, britský Rolls Royce poté vydal servisní bulletin, který doporučoval vyměnit tepelný výměník mezi olejovou a palivovou soustavou motorů typu 892 Trent. 

2. Emirates, Boeing 777, 3.8.2016, Dubaj

Při přistání byl Boeing 777, společnosti Emirates, zasažen střihem větru a dosedl na ranvej daleko před jejím začátkem. Stroj letěl z indického města  Thiruvanantapuram a měl na palubě 282 cestujících a 18 členů posádky. Kapitán letounu pocházel ze Spojených Arabských Emirátů, první důstojník z Austrálie. Piloti se pokusili s Boeingem opět vzlétnout, tedy provést tak zvaný „go-around“.  Nastavili stroj do startovní konfigurace, zatáhli podvozek, ale pozdě nastavili motory na plný výkon. Stroj tvrdě dosednul bez podvozku na přistávací dráhu a začal hořet. Nikdo z cestujících ani posádky nebyl zraněn, ale při hašení požáru zahynul jeden ze zasahujících letištních hasičů.

 

Požár Boeingu 777 v Dubaji (foto: © www.http://english.alarabiya.net)

1. Daallo Airlines, Airbus A321, 2.2.2016, Somálsko

Dvacet minut po startu letounu Airbus A321, létající u džibutské společnosti Daallo Airlines, z letiště Mogadišo v Somálsku, explodovalo v kabině cestujících výbušné zařízení.  Poté došlo k dekompresi trupu, ale pilotům se podařilo situaci zvládnout a sklesali s letounem do bezpečné výšky. Letoun s dírou v trupu poté přistál na letišti v Mogadišu.  Při vyšetřování bylo zjištěno, že jeden z cestujících propašoval na palubu bombu v laptopu. Cestující se vydával za zdravotně postiženého a nechal se přivézt k letadlu na invalidním vozíku. Bezpečnostní pracovníci na letišti v Mogadišu pak provedli ledabylou práci a laptop s bombou se dostal na palubu letounu. Při výbuchu zahynul již zmíněný terorista a dva lidé byli zraněni.Díra v trupu Airbusu A321 společnosti Daallo Airlines (foto: © http://www.aljazeera.com)