1. Tupolev Tu-154, Sibir Airlines, 4.10.2001

Letadlo ruské společnosti Sibir Airlines odstartovalo na letu S7 1812 z Tel Avivu a zamířilo do Novosibirsku.  Na palubě letounu se nacházelo 12 členů palubního personálu a 66 cestujících.  Trasa letu vedla nad Černým mořem okolo poloostrova Krym.  V ten den probíhalo cvičení ukrajinské armády, která systémemy  S-200 Vega (tyto rakety byly v minulosti i ve výzbroji československé armády viz http://www.fortifikace.net/pov_pvos_skupina_vega.html) a S-300 sestřelovala cvičné cíle. Raketa Vega byla omylem odpálena na Tupolev a explodovala přibližně 15 metrů od Tu-154. Letoun se zřítil do Černého moře. Ruská vyšetřovací komise nalezla v troskách letounu zbytky rakety, Ukrajinci však tvrdili, že raketa byla po minutí cíle úmyslně sama zničena. Nakonec Ukrajina sestřelení letadla nepřímo přiznala, vyplacením kompenzací obětem ve výši 200 000 dolarů.


2. Boeing 737-200, TAAG Angola Airlines, 8.11.1983

Letadlo angolské společnosti odstartoval na vnitrostátním letu DT 462 z Lubanga do Quatro de Fevereiro. Na palubě bylo 126 cestujících a 4 členové posádky. Letoun vystoupal do výšky 60 metrů, náhle ostře zatočil doleva a pak se zřítil k zemi necelý kilometr za koncem vzletové dráhy. Angolské úřady sice označily za příčinu havárie technickou poruchu za špatných klimatických podmínek, je však téměř jisté, že Boeing sestřelila raketa země-vzduch vypálená protivládní povstaleckou organizací UNITA.  Ta ve svém prohlášení uvedla, že letoun sestřelila, protože se domnívala, že veze vládní vojáky.

3. Iljušin Il-12, Aeroflot, 27.7.1953

Při poslední vojenské akci korejské války byl sestřelen dopravní Iljušin Il-12 sovětského Aeroflotu. Letoun letěl  na lince z čínského Lü-šun-kchou do Vladivostoku přes území Severní Koreje.  Letoun byl spatřen americkou stíhačkou F-86. Její pilot ho identifikoval jako stroj severokorejské armády a sestřelil.  Ironií osudu, se jednalo o poslední sestřelený letoun v korejské válce a pilot ho sestřelil jen proto, že potřeboval další sestřel k získání statusu dvojitého leteckého esa. Na palubě letounu zahynulo 6 členů posádky a 15 cestujících.

4. Douglas DC-4, Cathay Pacific, 3.6.1954

Letoun britské společnosti Cathay Pacific, sídlící v Hong Kongu přilétal na domácí letišti na lince ze Bangkoku a Singapuru. V 09,45 místního času, při letu nad polostrovem Hainan byl napaden dvěma čínskými stíhačkami Lavočkin La-11. Stíhačky zahájily palbu a zasáhly oba vnější motory letícího Douglasu. Posádka zahájila nouzový sestup pod stálou palbou ze stíhaček. Nakonec se pilotům podařilo nouzově přistát na mořskou hladinu. Při útocích a nouzovém přistání však zahynulo 10 osob. Devět lidí bylo zachráněno létajícími čluny Grumann SA-16 Albatros, které byly v oblasti na cvičném letu. Číňané se k sestřelu přiznali, označili jej za omyl a vyplatili obětem kompenzace. Piloti obou stíhaček byli údajně popraveni.


5. Douglas DC-3, KLM – Royal Dutch Airlines/BOAC, 1.6.1943

Jednou z dopravních tras, které nepřerušila II. světová válka, bylo spojení mezi Portugalskem a Velkou Británií. Právě na ní byl sestřelen dopravní Douglas DC-3 nizozemské společnosti KLM. Letoun byl zapůjčen britské společnosti BOAC, ale pilotován nizozemskou posádkou. Douglas DC-3 odstartoval na letu BOAC 777 z Lisabonu a zamířil do britského Whitchurche.  Na palubě byli 4 členové posádky a 13 cestujících včetně hollywoodské hvězdy Leslieho Howarda. Trasa letu vedla podél pobřeží Portugalska a Španělska s cílem vyhnout se Němci okupované Francii. Během letu Douglasu odstartovalo z Francie osm dvoumotorových stíhaček Junkers Ju-88, patřících německé Luftwaffe. Dráhy Douglasu a Junkersů se proťaly nad Biskajským zálivem. Německý útok byl zahájen ihned po navázání vizuálního kontaktu s dopravním letadlem. Douglas DC-3 dopadl do moře, všichni lidé na jeho palubě zahynuli.