V sobotu 12. září ve dvě ráno jsme vyjeli na focení do Frankfurtu. Cesta nám trvala necelých šest hodin, ale jeli jsme trochu na „krev“. Letiště Frankfurt je vybaveno celkem čtyřmi dráhami, z toho třemi paralelními 07R-25L a 07C-25C, vzdálenější 07L-25R dále pak dráhou 18-36. V roce 2014 bylo letiště Frankfurt z hlediska počtu pohybů letadel 12. největší na světě, průměrně se zde denně odbaví 642 letů. Letištěm prošlo v roce 2014 59,570,000 pasažérů. Prim na letišti hraje německá Lufthansa, dále se pak často objevují letadla rovněž německého Condoru. Zajímavé je, že se tu příliš neobjevuje Air Berlin.

Focení okolo frankfurtského letiště je povoleno všude, nacházejí se zde dvě oficiální spotterské terasy. Na tu první jsme se vydali hned po příjezdu, auto jsme zaparkovali na místě nedaleko prvního spotterského místa (GPS 50.026843, 8.519441). Jsou zde oficiální  neplacená parkovací místa.  Doporučuji si zadat toto místo do navigace, komunikace kolem frankfurtského letiště jsou totiž dost komplikované.  Po několika stech metrech chůze dojdete na betonový plácek s několika schody. To je první spotterský plac.


Foto z pozice 1.

foto: Petr Hlaváček

Odtud se dají fotit letadla přistávající na dráhu 07R, což jsou zpravidla linky z Východu. Nevýhodou je že ze spotplacu není vidět do dálky a tak do poslední chvíle nevíte co přistává. Podle hukotu se dá ale poznat zda se jedná o velké nebo malé letadlo. To se pak znenadání vyloupne zpoza rohu , takže je dobré mít již připravený fotoaparát.

Z tohoto místa se dají také fotit letadla startující z dráhy 18, což bývají nákladní letouny odbavované na terminálu Lufthansa Cargo a evropské linky mířící na jih. V odpoledních hodinách se odtud zvedají i některé dálkové linky, za dobu našeho pobytu to byl například  Boeing 767-300 Uzbekistan Airways. To jsme už ale byli na opačné straně letiště.

Zažili jsme tady také vtipnou chvilku, kdy musel jít go-around Airbus A340-300 Lufthansy, kvůli Airbusu A319 ČSA, který se příliš dlouho loudal po dráze.

Okolo poledne přistává hodně linek ze Severní Ameriky a tak jsme se přesunuli k nové dráze 07L postavené v roce 2011. Tato dráha se používá pouze pro přistání a nesmí na ní letadla typu Boeing 747, Airbus A380 a McDonnell Douglas MD-11, pravděpodobně kvůli nosnosti mostu přes dálnici, přes který musí jet po přistání k terminálům.

Auto jsme zaparkovali na parkoviště u lesa (GPS 50.048445, 8.506103) a vydali se pěšky k prahu dráhy s štaflemi v ruce. Nebyl to zrovna dobrý nápad, jelikož se tam dá fotit i bez štaflí, takže jsme je táhli 2 kilometry lesem zbytečně. Ani focení u prahu dráhy 07L příliš nevyšlo. Dispečeři posílali polovinu letadel ze Západu na dráhu 07C, takže jsme z větších letadel ulovili pouze Airbus A330 Air Canada, Boeing 767 Condoru, Boeing 777 United a B777 Aerologic.

V poledne jsme tudíž odjeli na populární spotting místo zvané Zeppelinheim. Auto se dá zaparkovat na oficiální parkovišti v lese (GPS 50.037505, 8.602818), pak se vydáte pěšky lesem po směru přistávajících letadel.Po pěší lávce přejdete dálnici 23 Zeppelinheim a jste na místě. Štafle tu nejsou nutné, je zde několik laviček, ale z těch se moc nedá fotit. Dobré je si sebou vzít třeba rybářské židličky, jinak budete nuceni stát jako my.

Z Zeppelinheimu se dají fotit letadla přistávající na dráhu 25L, dokonce i na mobil, jsou totiž velice blízko. Dále se odsud dají fotit osobní letadla, která byla zaparkovaná v cargo zóně  k terminálu. Občas také projede menší letadlo, které roluje ke startu z dráhy 18. Startující letadla z dráhy 25R jsou již na focení příliš daleko.

Pár metrů od od spot místa Zeppelinheim, se nachází památník Berlínského leteckého mostu. Jsou zde vystavena letadla Douglas C-47 (DC-3) a C-54 (DC-4).

Foto z pozice 3. - Zeppelinheim:foto: Petr Hlaváček