Na sváteční Velký pátek, který v roce 2016 připadl na 29.3., jsme vyjeli krátce po druhé ranní na focení do Berlína. Cesta nám trvala něco přes 5 hodin a krátce po rozbřesku jsme již byly na první fotící pozici u berlínského letiště Tegel. Počasí nám ale tentokrát příliš nepřálo, celý den bylo zataženo a mrholilo. Letiště Berlín-Tegel je vybaveno dvěma paralelními vzletovými a přistávacími drahami s označením 08L/26R a 08R/26L. Vzlety a přistání letadel se uskutečňují vždy pouze do dvou směrů a tak není nutné při změně větru, když dispečeři změní dráhu jezdit zběsile kolem letiště, ale jen se přesunout na druhou stranu.
Dráha je kratší 08L/26R, používá se tedy většinou pro starty a přistání menších letadel. Vyjímky se ovšem stávají. Například během naší návštěvy odstartoval z dráhy 08L/26R Airbus A330-200 společnosti Turkish Airlines, který byl zjevně velmi lehký. Naopak těžce naložené a natankované A330-200 Air Berlin směřující do severní Ameriky startovali výhradně z dráhy 08R/26L.
Co se týče míst pro focení, jako první jsme zvolili ulici Meteorstrasse, kterou jsme překřtili na „špína strasse“. Je zde totiž neuvěřitelné množství odpadků. Parkovat se tam dá ale v pohodě a fotí se z valu pod kterým se nachází dálnice. Fotili jsem přistávající letadla, která jsou zde velmi blízko od vás, akorát nejsou do poslední chvíle vidět. Ozve se hukot a za chvíli se vyhoupne přistávající letadlo.
Foto z Meteorstrasse:
Kvůli odpadu se nám v Meteorstrasse moc nelíbilo a tak jsme se asi za hodinu přesunuli na samotné letiště. Parkování se zde všude platí a to hodně, takže jsme zaparkovali zadarmo v ulici Saatwinkler Damm a odtud došli pěšky na terminál, cesta nám pěšky trvala asi 15 minut.
Na střeše letištního terminálu se nachází rozlehlá terasa, ze které je vidět skoro do všech koutů letiště. Vstupné je 3 EURa a platí celý den. Po zaplacení vstupného je nutné projít bezpečnostní kontrolou, jako při vstupu do letadla. Co na terase chybí je přístřešek pro případ deště a toalety. Na ty je nutno si dojít do teminálu, jsou zdarma. Pak je nutné bezpečákům opět ukázat zaplacený lístek, projít opět kontrolu a vrátíte se zpět na terasu.
Co se týče provozu na Tegelu, je klasický evropský. Z větších letadel zde můžeme spatřit Airbusy A330-200 Air Berlin, Boeing 767 United Airlines, A330 Turkish. Pak zde panuje evropský provoz. Letišti samozřejmě vládne Air Berlin, který zde tvoří téměř poloviny všech letů. Z dalších zajímavých letadel se zde objevuje Embraer 145 Luxair nebo EMB-190 Flybe. Za naší návštěvy se zde ještě ukazovaly Saaby 2000 Etihad Regional.
Foto z vyhlídkové terasy letiště Tegel:
Návštěvu terasy jsme ukončili krátce po poledni, počasí totiž bylo dost špatné. Poté jsme se přesunuli Bernauer Strasse, kde jsme zanechali auto a pokračovali lesem k prahu dráhy 08L/26R. Nedaleko od něj se totiž ukrytý mezi stromy a za letištním plotem nachází odstavený Boeing 707-300, který slouží jako trenažér letištním hasičům. Zub času je na něm znát, ale ještě se úplně nerozpadá. Zajímavostí je, že ačkoliv je tento letoun nalakován barvami Lufthansy, nikdy u ní ve skutečnosti nelétal. Původně byl dodán izraelské společnosti El Al, která ho poté odprodala další izraelské společnosti Arkia. V polovině 80.tých let byl odkoupen Boeingem a darován Berlínu u příležitosti oslav k 750 let od založení města.
Po vyfocení tohoto unikátu se vracíme zpět do auta a jedeme ještě navštívit letecké muzeum, které se nachází v Gatow na bývalé základně Royal Air Force. Mají zde rozsáhlé sbírky vojenských letadel všech možných typů, vstupné i parkování je zdarma. Bohužel stále prší takže fotografie z Gatowa jsou dost tmavé. Krátce po čtvrté hodině ukončujeme prohlídku a okolo deváté večerní jsme zpátky v Praze.
Boeing 707 u prahu dráhy 08L/26R
Foto: Petr Hlaváček