Následujících 8 leteckých společností bylo v průzkumu serveru airlineratings.com ohodnoceno pouze jednou hvězdičkou.




1. Kal Star Aviation, Indonésie, založeno 2000, počet letadel ve flotile 12

Tato společnost obdržela jednu hvězdičku za to, že ještě neměla žádnou havárii s obětmi na životech za posledních 10 let. Průměrné stáří její letadlové flotily je 15,7 roku. Létá pouze na vnitrostátních indonéských linkách. Její letadla mají zákaz létat do států Evropské Unie.

foto: PK-REN from Jakarta, Indonesia - KalStar ATR 42-300; @BPN 2016, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=53748710

 

2. Kam Air, Afghanistán, založeno 2003, počet letadel ve flotile 8

Kam Air dostal jednu hvězdičku a to ne ani vlastním přičiněním. Afghanistán totiž není na seznamu zemí, jejichž letadla nesmějí do vzdušného prostoru USA.  Stáří letadlové flotily Kam Airu je 25,8 roku, jeho letadla létají na vnitrostátních afghánských linkách, dále pak do tádžického Dušanbe, indického Dillí a Dubaje. Jedinou havárii s obětmi na životech měla společnost v roce 2005, kdy její Boeing  737-200 narazil do hory východně od Kábulu. Zahynulo všech 104 osob na palubě.  Společnost má zakázáno létat do států EU kvůli incidentu z roku 2010. Tehdy její nákladní Douglas DC-8 narazil při startu z britského letiště Manston zadní částí trupu do země, poničil dráhové osvětlení, ale pokračoval v letu na Kapverdské ostrovy. Vyšetřováním se zjistilo, že posádka přetížila letoun o 11 700 kg. Úmyslně natankovala více paliva a letoun byl při startu o 11 tun těžší než byla jeho maximální povolená  vzletová hmotnost. 

3. Nepal Airlines, Nepál,  založeno 1958, počet letadel ve flotile 8

Nepal Airlines  dostaly jednu hvězdičku a to ne ani vlastním přičiněním. Nepál totiž také není na seznamu zemí, jejichž letadla  nesmějí do vzdušného prostoru USA.  Zatím poslední havárii měly Nepal Airlines  17.2.2014, kdy do hory v Himalajích  narazil její De Havilland of Canada DHC-6. Tehdy zahynulo 18 lidí. Společnost v současné době provozuje 2 Boeingy 757, které budou nahrazeny novými Airbusy A320, z nichž první přistál na jejím domovském letišti v Káthmandú v květnu 2015. Dále má ve flotile několik malých DHC-6. Flotilu malých letadel obnovuje čínskými letouny Harbin Y-12 a většími Xian MA-60.

4. SCAT, Kazachstán, založeno 1997, počet letadel ve flotile 16

Kazachstánská společnost SCAT (Special Cargo Air Transport) má základnu na letišti v Šimketu. Alespoň jednu hvězdičku dostala proto, že Kazachstán není na seznamu států, jejichž letadla nesmějí létat do USA. Jak již název napovídá ve svých počátcích se specializovala na přepravu nákladů. Nyní již v letadlové flotile nemá žádné nákladní letadlo. Provozuje pestrou směsici letadel, 16 Antonovů An-24, pak několik Boeingů 737,757 a 767 (B757 a B767 létají pro její odnož Sunday Airlines), 1 Bombardier CRJ200 a 1 Jakovlev Jak-42. Společnost je na černé listině dopravců, kteří nesmějí létat do zemí EU. Poslední havárii měla 29.1.2013, kdy se zřítil její Bombardier CRJ-200. Zahynulo 21 lidí.

5. Sriwijaya Air, Indonésie, založeno 1993, počet letadel ve flotile-37

Další indonéský dopravce obdržel pouze jen jednu hvězdičku a to za to, že neměl v posledních deseti letech havárii s obětmi na lidských životech. Ovšem časté nehody se mu nevyhýbají. V posledních třech letech dokázaly posádky Sriwijaya Air šestkrát vyjet z runwaye při přistání. Sriwijaya Air provozuje Boeingy 737 různých verzí s průměrným stářím 20,2 roku. Létá především na vnitrostátních indonéských linkách, ale provozuje i několik linek do Číny.

Další letecké společnosti, které obdržely pouze jednu hvězdičku:

Tara Air (Nepál), Wings Air (Indonésie), Xpress Air (Indonésie), Citilink (indonésie)

O něco lepši dvě hvězdičky ze sedmi obdržely:

Ariana (Afghanistán), Blue Wing (Surinam), Daalo Airlines (Džibuti), YetiAirlines (Nepál)


Kritéria hodnocení, nejvyšší možný počet získaných hvězdiček - 7:

1/ Má společnost certifikát IOSA ? (certifikát udělovaný mezinárodní organizací leteckých dopravců –IATA na základě auditu u letecké společnosti, tento certifikát se obnovuje každé dva roky). 

Pokud společnost certifikát má, dostane 2 hvězdičky, pokud ne tak žádnou.

2/ Je společnost na black-listu aerolinek, které nesmějí létat do zemí Evropské Unie? 

Pokud ne, dostane společnost 1 hvězdičku, pokud ano tak žádnou.

Seznam leteckých společností zakázaných v EU si můžete prohlédnout zde: http://www.aviationlawyer.com/resources/faa-banned-countries/

3/ Měla společnost vážnou havárii za posledních 10 let? ? 

Pokud ne, dostane společnost 1 hvězdičku, pokud ano tak žádnou.

4/Je společnost označena americkým úřadem pro civilní letectví FAA?

Pokud ne, dostane společnost 1 hvězdičku, pokud ano tak žádnou.

FAA zakazuje letadlům registrovaných v zemích, které dle něj nesplňují bezpečnostní standardy létat ve vzdušném prostoru USA. Patří mezi ně například i Jugoslávie a Černá Hora. Kompletní seznam těchto zemí je zde. http://www.aviationlawyer.com/resources/faa-banned-countries/

5/ Pokrok státu, kde je společnost registrována , v implementaci všech 8 bezpečnostních kritérií vyhlášených Mezinárodní organizací civilního letectví ICAO? 

Všech 8 kritérií téměř implementováno - 2 hvězdičky, pokud 5-7 parametrů - 1 hvězdička, 4 a méně žádná hvězdička.

Osm kritérií se týká:

-          Letecké legislativy

-          Organizace

-          Povolení k provozování letecké přepravy

-          Podmínek k provozování letecké dopravy

-          Způsobilosti posuzování letuschopnosti v zemi registrovaných letadel

-          Vyšetřování leteckých nehod

-          Řízení letového provozu

-          Vybavení a provozu letišť

Detailní informace a porovnání včetně České Republiky jsou zde:http://www.icao.int/safety/Pages/USOAP-Results.aspx

6/ Byla letadlová flotila společnosti uzemněna národním úřadem pro civilní letectví ve státě, kde je registrována, v posledních pěti letech?

Pokud ano, odebírá se jedna hvězdička.

7/Provozuje společnost pouze v Rusku (Sovětském Svazu) vyrobená letadla? 

Pokud ano odebírá se jedna hvězdička

(toto hodnocení, je ale v dnešní době poněkud zavádějící. Mělo smysl ještě naposledy před cca deseti lety. Tehdy ještě v Rusku a nástupnických zemích SSSR, létaly některé aerolinie s letadly ve skutečně špatném technickém stavu).