Na konci šedesátých let firma Britten Norman zjistila, že na trhu existuje poptávka po prodloužené verzi jejího typu Islander. Z prvních studií vyplývalo, že nový typ bude moci nabídnout až o 50 % větší kapacitu oproti Islanderu. Dále bylo také zjištěno, že letoun bude potřebovat o 30-40 % více výkonu. Bylo upuštěno od instalace dvou výkonnějších motorů a firma rozhodla, že letoun bude vybaven třemi pístovými motory. Původně se zvažovalo o instalaci třetího motoru do přídě, ale to se ukázalo jako nevhodné protože se počítalo, že v přídi bude stejně jako u Islanderu nákladový prostor. Nakonec zvítězila koncepce s dvěma motory zavěšenými na pylonech pod křídly a třetím umístěným na vrcholu ocasní části ( podobná koncepce jako u proudových Boeingů 727, McDonnellů Douglas DC-10 nebo Lockheedů Tristar, ale v daleko menším provedení). Oproti Islanderu měl nový Trislander  o 2,29 m prodloužený trup, zvětšené rozpětí křídla a nově navržený podvozek. První prototyp BN-2A Mk.3 Trislanderu ( byl to vlastně upravený druhý vyrobený Islander) vykonal první let 11.9. 1970. Firma ušetřila na výrobních nákladech tím, že mohla oba typy ( Islander i Trislander) vyrábět na stejné výrobní lince. První dodávky zákazníkům, většinou společnostem, které již měli provozní zkušenosti s Islanderem ( britské Aurigny a Loganair, francouzský Saint Barthelemy Saint Martin Air atd.) byly zahájeny 29.6. 1971. Výroba Trislanderů byla ukončena v roce 1982, kdy byla firma Britten Norman převzata švýcarským Pilatusem, sedmdesátým třetím vyrobeným letounem. Plánovaná výroba v USA firmou Intl. Aviation Corporation nebyla nikdy zahájena.

 

BN-2 Trislander má u předního okna pilotní kabiny, stejně jako auta, namontované zpětné zrcátko, kterým pilot může vizuálně kontrolovat třetí motor na ocase letounu. 

 

(foto: © NMOS332, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=26624281) 

 

  verze A
Rozpětí 16,15 m
Délka 15,01 m
Výška 4,32 m
Max. vzletová hmotnost 4,6 t
Cestovní rychlost 267 km/h
Dolet 1610 km
Max. počet cestujících 16
Počet členů posádky 1
Motory 3x Lycoming O-540-E4, výkon po 195 kW

 

Komerční provozovatelé Trislanderů v roce 2002:

Gee Bee Air (1), Murchison Relines (1), El Sol De America (1), Transaven (2), United Air Services (1), Airx (1), Aurigny Air Services (9), Lyddair (3), Air Satellite (1), Air Fiji (1), Mountain High Aviation (1), Vieques Airlink (3)