V roce 2002 začala pobočka firmy Boeing pro vývoj a konstrukci pokročilých civilních letadel (Boeing Commercial Airplanes Phantom Works) pracovat na návrhu projektu obřího letadla ULTRA (Ultra Large TRansport Aircraft).  Nový  obří letoun s pracovním pojmenováním Pelican měl být určen k transatlantické dopravě nákladů s kapacitou přes 1 000 000 kilogramů nákladu. Pelican měl využívat přízemního efektu nad mořskou hladinou, podobně jako ruský ekranoplán Orljonok. S omezeným platícím zatížením měl být ale schopen fungovat jako normální letoun a létat i nad pevninou.  Návrh nového letounu příliš nevynikal elegantními tvary, jeho hlavními devizami měly být velké platící zatížení a dlouhý dolet.

Křídlo Pelicanu mělo tlustý profil a nadvakrát sklopné konce křídla.  Toto konstrukční opatření mělo několik důvodů. Prvním z nich bylo lepší dosažení přízemního efektu při letu nad mořskou hladinou (počítalo se s letem ve výšce 6-15 metrů nad hladinou). V tomto případě by bylo křídlo sklopeno směrem dolů na druhý stupeň (maximum). Při letu nad pevninou v maximální výšce 6000 metrů, mělo být křídlo sklopeno dolů na první stupeň.  Křídlo ale šlo sklopit i nahoru, aby mohl letoun bez větších obtíží pojíždět na letištích.

Trup Pelicanu měl mít hranaté tvary se zaoblenými hranami, tak aby se dosáhlo co největšího využití nákladního prostoru. Plocha podlahy letounu měla dosahovat 2790 m2. Podvozek letounu měl být dvoustopý s absencí přední podvozkové nohy. Skládal se z 19 podvozkových noh na každé straně trupu vybavených zdvojenými koly. Při vzletu a přistání by se tak Pelican nenakláněl, ale vznesl se země ve vodorovné poloze podobně jako bombardér Boeing B-52. Přistání by probíhalo podobným způsobem.

Jako pohon měly sloužit nově vyvinuté turbovrtulové motory, které by poháněly protiběžné vrtule o průměru okolo 13 metrů. Výkon nových motorů by musel dosahovat okolo 50 000 kW. Nákladový prostor měl být dvoupatrový, výška jednoho patra měla být až 6 metrů. O letoun jevila zájem americká armáda. Dokázal by totiž při jednom letu přepravit až 17 tanků M-1 Abrams.

Optimistické odhady počítaly s prvním vzletem již v roce 2020, k čemuž již určitě nedojde. Údajně byl totiž projekt zastaven koncem roku 2002, i když spekulace hovoří o tom, že se na něm v utajení dodnes pomalu pracuje.

 

Rozpětí

152,0 m

Délka

122,0 m

Výška

 

Maximální vzletová hmotnost

2 700 000 kg

Cestovní rychlost

460 km/h

Dolet

18 500 km (nad mořem), 12 000 (nad pevninou)

Hmotnost nákladu

1 300 000 kg

Počet členů letové posádky

2Zdroj: http://forum.worldofwarplanes.eu/index.php?/topic/25925-boeing-pelican/

Zdroj: L+K 07/2005