Ve středu dne 17.7.1996 v 16,31 přistál Boeing 747-100 Jumbo Jet americké společnosti TWA v New Yorku - JFK po letu z Atén. Dále měl letoun naplánovánu linku New York - Paříž. Po uklizení letadla byl stroj v 19,00 připraven k letu.  Hledalo se však ještě jedno zavazadlo a tak se kapitán rozhodl o hodinu let zpozdit.

Do Paříže let nakonec odstartoval ve 20,18. V New Yorku panovalo letní horko a uklízeči čistili letadlo bez zapnuté klimatizace, takže vyprodukovali značné množství tepla. Plná nádrž paliva v centroplánu měla teoreticky toto teplo teoreticky vstřebat, ale v tomto případě byla poloprázdná. Pro přelet Atlantiku byly doplněny jen nádrže v křídlech.

Letoun odstartoval, zamířil nad Atlantik a nahlásil se řídícímu centru letů v Bostonu. To jej instruovalo změnit letovou hladinu ze 130 na 150. Pak se let TWA800 odmlčel a piloti nedaleko letících letadel zahlédli explozi ve vzduchu.  Nejpodrobněji reportoval explozi do vysílačky kapitán Boeing 737 amerických Eastwind Airlines: „ Viděl jsem explozi nebo něco takového ve vzduchu před námi, ve výšce asi 16000 stop. Padá to do moře !“.Autor: Jon Proctor – Gallery page http://jetphotos.net/viewphoto.php?id=5896855Photo http://images2.jetphotos.net/img/1/7/1/2/62015_1168385217.jpg, GFDL 1.2, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=31476594

Trosky Boeingu 747 dopadly jen několik kilometrů od pobřeží, takže výbuch byl viděn i ze země. Na místo pádu ihned vyrazili lidé v člunech ale nenašli žádné přeživší. Let TWA800 si tak vyžádal 230 obětí na životech.

Ihned po nehodě se rázem vynořilo plno teorií co mohlo výbuch letadla způsobit. Spekulovalo se o teroristické bombě, sestřelení omylem americkou raketou nebo tajnou laserovou zbraní.

Americký úřad pro vyšetřování leteckých nehod – NTSB nejprve pouze vyvracel konspirační teorie, než se mohl zaměřit na vyšetřování. Proč letoun vybuchl, bylo ale vyšetřovatelům také nejdřív záhadou.

Více světla do případu vneslo až nashromáždění trosek části trupu, které trvalo dlouhé čtyři roky. Na univerzitě v Ashburnu poskládali vyšetřovatelé z kousků střední část Boeingu 747. Nakonec se shodli na pravděpodobných příčinách havárie. Měla je způsobit exploze palivové nádrže v centroplánu. V poloprázdné nádrži se nashromáždily výpary paliva způsobené vysokou teplotou na letišti v New Yorku. Poté muselo dojít ke zkratu v elektrickém vedení, který se dostal do okruhu, na jehož konci byl přístroj měřící hladinu paliva v nádrži. Poté došlo k výbuchu par a letoun se rozpadl do dvou částí. Foto: By User Skybunny on en.wikipedia - Originally from en.wikipedia; description page is (was) here, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=715655