Největší zisk v roce 2016 zamířil k americkým Delta Air Lines, celkem 4,3 miliardy dolarů po zdanění. Dopravce se sídlem v Atlantě má nejširší mezinárodní síť, ze všech amerických aerolinek. Celkem létá do 71 zemí. Delta Air Lines tak přeskočily American Airlines, které vykázaly největší zisk na světě v roce 2015.
V řadě již 72. druhou zemí kam budou Delta Air Lines létat se stane Nigérie. foto: Kentaro IEMOTO

Druhý největší zisk v roce 2016 zaznamenaly American Airlines – celkem téměř 2,7 miliardy dolarů po zdanění. Americký dopravce v roce 2016 také investoval celkem 4,4 miliardy dolarů do obnovy letadlové flotily. Do ní zařadil celkem 97 nových letadel. American Airlines plánují příští rok expanzi linek do Evropy, mezi vybranými cíli je i Praha, kterou American Airlines spojí s Filadelfií.American Airlines provozují mimo jiné také 20 letadel Boeing 787-8 Dreamliner. V Evropě jsou tyto Dreamlinery k vidění například v Londýně Heathrow nebo v Barceloně kam létají z Chicaga (foto: ©  Aero Pixels from England - N812AA B787 American, CC BY 2.0) 

3. A do třetice další americká letecká společnost – United Airlines. Ta v minulém roce dosáhla zisku 2,26 miliardy dolarů. Uvidíme jak  se United Airlines povede letos. V dubnu si společnost  udělala špatnou reklamu, když bezpečnostní služba z překnihovaného letadla United Airlines na pokyn posádky násilím vyvedla platícího cestujícího. K uklidnění situace poté nepřispěl nešťastnými výroky ani prezident aerolinky – Oscar Munóz.United Airlines je největším světovým uživatelem Boeingu 777 kratší verze 200. Celkem má ve flotile 88 letadel tohoto typu. (foto: © BriYYZ)

Čtvrté místo patřilo americké nízkonákladové společnosti Southwest Airlines – 2,24 miliardy dolarů. SSouthwest Airlines jsou největší nízkonákladovou společností na světě, v roce 2016 přepravily přes 150 milionů cestujících.V říjnu roku 2017 nasadí Southwest Airlines na linky nejnovější Boeingy 737MAX8. Jako první poletí na lince Dallas - Houston. Na této trati uskutečnily Southwest Airlines v červnu roku 1971 svůj první let. Nasazeným typem byl tehdy Boeing 737-200 (foto: © John Crowley from Seattle, WA, USA - Impossible...., CC BY-SA 2.0)

Až na pátém místě je první neamerická letecká společnost. Jedná se o holding International Airlines Group, založený v roce 2011, zahrnující British Airways, španělské letecké společnosti Iberia a Vueling a irský Aer Lingus. V roce 2016 dosáhla tato skupina zisku 2,15 miliardy dolarů.
Ještě je nutno dodat, že kromě Southwest Airlines mají všechny přední americké aerolinky zahrnuty do zisku i příjem jejich regionálních partnerů, tudíž se víceméně jedná také o skupiny aerolinek.

Na opačném konci žebříčku se podle zveřejněných hospodářských výsledků nacházely následující tři letecké společnosti:

Nejvíce v roce 2016 prodělal německý Air Berlin - celkem 862 milionů dolarů. Letecká společnost Air Berlin je od poloviny letošního srpna v insolvenci. Vyvrcholili tak její dlouhodobé potíže, za které také může neúspěšná expanze. V současnosti se jeví jako nejvážnější zájemce o její převzetí letecká společnost Lufthansa.Mohutná expanze Air Berlin zahrnovala i zahájení pravidelných letů do USA v roce 2012. Ve vrcholné fázi se létalo z Berlína a Dusseldorfu do 8 amerických destinací (foto: © Maarten Visser)

Se ztrátou se kupodivu potýkal i jeden z dopravců ze Středního Východu a to konkrétně Oman Air. Ten v roce 2016 vykázal ztrátu 337 milionů dolarů. Oman Air je na poměry Středního východu malý dopravce s 50 letadly ve flotile a nedaří se mu bojovat s většími konkurenty z regionu.


S Oman Air dlouhodobě spolupracuje i český dopravce Travel Service a pronajímá mu už od roku 2002 (mimo letní sezónu) několik Boeingů 737-800 (foto: © aeroprints.com, CC BY-SA 3.0)

Dobře se nevedlo ani Aerolineas Argentinas, které v roce 2016 prodělaly 300 milionů dolarů. Argentinský národní dopravce je dlouhodobě ve ztrátě, jeho provoz dotuje stát. Špatně se mu konkuruje s dravějším jihoamerickým dopravcům jako jsou chilsko-brazilský LATAM (ve kterém mají většinový podíl soukromí investoři) nebo kolumbijská Avianca.Aerolineas Argentinas měly po vypuknutí války o Falklandy, v roce 1982, zakázány vstup do vzdušného prostoru Velké Británie. Lety Buenos Aires - Londýn byly obnoveny až v roce 1990