V současné době je asi nejznámější zmizení malajsijského Boeingu – let MH 370. V historii je však více případů, kdy beze stopy zmizelo dopravní letadlo (a nejen dopravní). Zde je pár méně známých případů.
Let Pan Am 7
Let společnosti Pan Am č. 7 byl vlastně let kolem světa. Společnost Pan Am ho zajišťovala prvním letounem s přetlakovou kabinou – Boeingem 377 Stratocruiser. Letoun startoval ze San Franciska a měl po mnoho zastávkách po světě přistát zpět ve Philadelphii. 8. listopadu 1957 letadlo s imatrikulací N90944 a jménem „Romance of the Skies“ vyrazilo na první úsek mezi San Franciskem a Honolulu na Havajských ostrovech. Na palubě bylo 36 cestujících a 8 členů posádky.
Zhruba v polovině cesty kapitán letadla kontaktoval pobřežní stráž, aby si upřesnil informace o počasí na trati. Šlo o rutinní hlášení, byl to však poslední radiový kontakt s letadlem. Letadlo do Honolulu nikdy nedoletělo. 9. listopadu bylo po letounu vyhlášeno pátrání. Pátrání přineslo své ovoce až 14. listopadu, když letadlová loď USS Philipines Sea našla na hladině několik plovoucích těl a trosek, které patřily letadlu Pan Am. Celkem bylo vyloveno 15 těl. Většina z nich měla na sobě záchranné vesty a těla byla viditelně poraněna. Při pitvě byla zjištěna vyšší hladina oxidu uhelnatého v tělech obětí. Pro výskyt oxidu uhelnatého neexistovalo rozumné vysvětlení. Také pád letadla halí spousta otazníků. Nikdy nebyl nalezen větší kus vraku, který by mohl do této otázky vnést trochu světla. Předpokládá se, že konec letadla musel být velmi rychlý, jinak by některý z pilotů vyslal nouzový signál. Také kdyby mělo letadlo nějaký technický problém, nezmizelo by bez výstrahy. Dodnes se spekuluje o náloži na palubě, avšak bez vraku letounu se pravdu nikdy nedozvíme.
Vrak Boeingu společnosti Pan Am leží přibližně 955 mil severovýchodně od Honolulu.
Flying Tiger Line let 739
14. března 1962 odstartoval letoun Lockheed L-1049H Super Constellation z vojenské letecké základny Travis v Californii a přistát měl v Saigonu v jižním Vietnamu. Letoun byl najat americkou armádou od letecké společnosti Flying Tiger Line. Po cestě byly naplánovány celkem 4 zastávky na tankování – Honolulu, ostrov Wake, ostrov Guam a letecká základna Clark na Filipínách. Na palubě bylo celkem 107 osob – 96 pasažérů a 11 členů posádky. Většinu cestujících tvořila jednotka speciálně vycvičených vojáků pro boj v džungli. Ačkoliv válka ve Vietnamu měla začít až za pár let, tak napjatá politická situace vyžadovala ostražitost a Spojené Státy chtěly být zřejmě připraveny na nejhorší. Letadlo bylo v dobrém technickém stavu, i když při zastávce v Honolulu byly zjištěny menší závady na zapalování u motoru č. 1 a 3. Závady byly odstraněny a nic nebránilo posádce pokračovat v letu. Zastávky na ostrově Wake a Guam proběhly víceméně podle plánu a bez problémů, i když let nabíral zpoždění. Podle některých svědectví, byla při přistání na ostrově Guam již na posádce patrná únava. Na ostrově Guam bylo do letadla natankováno palivo na 8 hodin letu. Super Constellation by za tu dobu uletěl cca 2600km. 80 minut po startu z Guamu piloti ohlásili svoji pozici. Řízení letového provozu pozici potvrdilo a předalo další instrukce. Od této chvíle bylo letadlo nezvěstné. Piloti se již více nehlásili a letadlo na leteckou základnu Clark nikdy nedoletělo. Když uplynula doba, po které by letounu muselo nutně dojít palivo, vojenské námořnictvo USA okamžitě odstartovalo jednu z největších pátracích akcí v historii. Při snaze najít ztracené letadlo bylo prohledáno přes 520 000 Km2 vodní plochy Pacifiku, avšak bezvýsledně. Trochu naděje do vyšetřování vneslo svědectví posádky liberijského tankeru, která tvrdila, že zahlédla na nebi jasnou bílou explozi a dokonce udala přesnou polohu. Pátraní se okamžitě přesunulo do označené oblasti, ale nebyla nalezena ani jedna troska z pohřešovaného letounu. 3 z pasažérů byli údajně jihovietnamštní vojenští specialisté a i tento fakt nahrává různým spekulacím.
Není bez zajímavosti, že tentýž den havaroval ještě jeden letoun Lockheed Super Constellation společnosti Flying Tiger Line. Oba letouny startovaly přibližně ve stejný čas z vojenské základny Travis, avšak druhý letoun údajně vezl tajný vojenský náklad. Vzhledem ke zpoždění letu 739 kvůli problémům se zapalováním, byl druhý letoun napřed, ale do Saigonu taktéž nedoletěl. Letadlo havarovalo na Aleutských ostrovech a zcela shořelo i se svým nákladem.
Příčinu zmizení a havárie obou letadel se tak zřejmě nikdy nedozvíme.
foto: Bill Larkins - Lockheed N1049H Flying Tiger, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=31584907
Let 19 amerického námořnictva
Tento případ je zřejmě nejzvláštnějším a nejznámějším v historii zmizení letadel a to hned ze dvou důvodů. Nezmizelo totiž pouze jedno letadlo ale hned pět a letadla zmizela v místě nejzáhadnějším – bermudském trojúhelníku.
Let č. 19 amerického námořnictva se uskutečnil dne 5. 12. 1945 pěti bombardéry typu TBM Avenger. Byl to tréninkový navigační let z letecké základny námořnictva Fort Lauderdale na Floridě. Velitel letu byl poručík Charles Carroll Taylor. Letadla se na základnu nikdy nevrátila. Námořnictvo po nich vyhlásilo pátrání hydroplány Catalina, a když se setmělo tak i letadly PBM-5. Při pátrání byl ztracen i jeden letoun typu PBM-5, když jeho pilot v 19:30 vyslal rutinní hlášení o probíhajícím pátrání a pak se již letadlo neozvalo. Posádka tankeru SS Gaines Mills, která se v oblasti vyskytovala, ohlásila explozi ve vzduchu a loď se okamžitě vydala směrem, kam dopadly trosky, ale na místě nebylo kromě pár olejových skvrn téměř nic.
Co se stalo s letadly námořnictva, se nikdy nepodařilo zjistit. V roce 1986 byl objeven vrak jednoho letadla typu Avenger u pobřeží Floridy, avšak nepodařilo se zjistit, jestli patřil k letadlům z letu č. 19. V roce 1991 hledač pokladů Graham Hawkes našel u pobřeží Floridy pět vraků letounů Avenger, ale týlová čísla neodpovídala číslům z letu 19. V roce 2004 se Graham Hawkes na místo vrátil za podpory BBC a s novým vybavením. Pod hladinou bezpečně identifikoval číslo jednoho z letadel (23990) a pozdějším vyšetřováním se zjistilo, že se jedná o letoun, který havaroval 9. října 1943 a posádka se v pořádku zachránila. Ostatní letadla se bohužel nepodařilo identifikovat. Zřejmě vzhledem k finanční náročnosti pátrání, americká vláda vydala prohlášení, že se s největší pravděpodobností jedná o trosky letu 19. Pátrací týmy poté rozšířily oblast pátrání a byly objeveny další trosky, na kterých se už podepsal zub času, a nebylo možno z nich mnoho vyčíst.
Jako příčinu ztráty letu americká vláda uvedla pravděpodobnou ztrátu orientace velitele letky, ale odborníkům se zdá podezřelé, že ani jeden z pilotů ve skupině, by si navigačního omylu nevšiml. Vzhledem k tomu, že nebyly nalezeny trosky, které by s určitostí potvrdily, že patří k letu č. 19, zůstává tato záležitost stále obestřena spoustou tajemství a spekulací.
Panair do Brasil
Tento příběh řadím vzhledem k jeho povaze a nedostupnosti relevantních informací a důkazů do kategorie mýtů.
21. září 1946 měl odstartovat Lockheed Constellation Brazilské letecké společnosti Panair do Brasil z mezinárodního letiště v Rio de Janeiru do Havany. Na palubě mělo být 36 cestujících a 4 členové posádky. Krátce po vzletu letadlo zmizelo a do Havany nikdy nedoletělo. Ani údajné vyšetřování trosky letadla nenašlo. Letoun měl přistát o 47 let později, v prosinci roku 1993 na letišti v Bogotě. Na palubě byly údajně pouze kostry cestujících a posádky, nicméně noviny cestujících stále voněly jako nové, káva na stolku byla ještě horká a v popelnících hořely nedopalky cigaret. Při přistávacím manévru se letadlo málem srazilo s přistávajícím letadlem společnosti BOAC ale ani o tomto incidentu neexistuje záznam. Také letecká společnost Panair do Brasil ve svých záznamech žádný ztracený Constellation neuvádí. Pouze eviduje havárii Douglasu DC 3 o šest ní později.